Úvodní stránka

Prohledat:

Rozšířené vyhledávání

Publikováno: 11. 11. 2005

CHOVÁNÍ PYROTECHNICKÝCH VÝROBKŮ V PODMÍNKÁCH POŽÁRU

Kulturní, společenské a sportovní akce konané s využitím pyrotechnických výrobků jsou běžnou součástí každodenního života. Přesto, nebo možná právě proto, že jsou v obchodních střediscích tyto výrobky umístěny zpravidla pouze v určitých obdobích kalendářního roku, je jejich nebezpečí v případě vzniku požáru často podceňováno. V následujících odstavcích jsou popsány příprava, průběh a výsledky zkoušek ve skutečném měřítku, jejichž cílem bylo zdokumentování chování těchto materiálů v podmínkách požáru.


Pyrotechnické výrobky, jejich definování, dělení a limitní přípustná množství v prodejních prostorách a příručních skladech

Podmínky pro výzkum, výrobu a uvádění výbušných předmětů a pomůcek na trh jsou vymezeny zákonem č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů. Podrobnosti o pyrotechnických výrobcích jsou specifikovány vyhláškou č. 174/1992 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi (dále jen "vyhláška").
Ve smyslu výše uvedených právních předpisů se za pyrotechnické výrobky považují výrobky, které obsahují pyrotechnické slože, popřípadě i výbušniny v tuhém nebo kapalném stavu a jsou určeny pro zábavné nebo technické účely. Pyrotechnickými složemi se rozumí mechanické směsi hořlavin, oxidovadel, pojiv a dalších přídavných látek, jejichž chemickou přeměnou se vyvolávají světelné, tepelné, zvukové, dýmové, tlakové a pohybové účinky (pyrotechnické efekty).
Pyrotechnickými výrobky jsou:

  • pyrotechnické předměty, nebo
  • výbušné předměty.
Pyrotechnické předměty pro zábavné účely se podle stupně nebezpečnosti zařazují do tříd I, II a III (za nejbezpečnější se považují předměty třídy I), pro technické účely do podtříd T0 a T1. Výbušné předměty se zařazují do třídy IV a podtřídy T2.

Vyhláška stanoví požadavky zejména na výrobu, balení, označování, vystavování, prodej a skladování. Obecně platí, že pyrotechnické předměty musí být skladovány a vystavovány tak, aby případným výbuchem nebo požárem nebyly ohroženy životy a zdraví osob.
Pyrotechnické předměty třídy II a III a podtřídy T1 se mohou skladovat:

  • v prodejní místnosti v množství nejvýše 100 kg (s maximálním obsahem 20 kg pyrotechnických složí),
  • v příručním skladě s vyloučením stálé přítomnosti osob v množství nejvýše 300 kg (s maximálním obsahem 69 kg pyrotechnických složí).
Větší množství pyrotechnických výrobků lze skladovat pouze ve skladech určených pro tento účel.

Příprava zkoušek a návrh zkušebních scénářů

Na základě nabídky firmy TARRA PYROTECHNIK & CZECH PYRO, Novoveská 5, Ostrava - Mariánské Hory byly v červnu 2005 provedeny praktické zkoušky hoření pyrotechnických výrobků v reálném měřítku. Uvedená firma poskytla pro provedení zkoušek charakteristický sortiment pyrotechnického zboží, který dodává do prodejních řetězců.
Zkoušky se konaly v areálu Hranečník na Slezské Ostravě za účasti jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Hasičská jednotka byla pro potřey experimentu vybavena práškovými přenosnými hasicími přístroji, kombinovaným hasicím automobilem na podvozku T 815 a cisternou CAS 32 na podvozku T 815. Cílem zkoušek bylo posoudit zejména možnost iniciace pyrotechnických výrobků při jejich běžném způsobu balení a uložení, vizuálně charakterizovat jejich hoření a příspěvek k rozvoji požáru, posoudit možnost likvidace případného požáru věcnými prostředky požární ochrany a běžným technickým vybavením hasičských jednotek.

K dosažení vytyčených cílů bylo navrženo pět základních zkušebních scénářů, přičemž realizovány byly tyto čtyři:

Test č. 1 Simulace hoření dvou kartonů se standardním sortimentem zábavní pyrotechniky I. a II. třídy. V kartonech bylo umístěno 24 kg pyrotechnických výrobků s obsahem 2,4 kg pyrotechnických složí.
Test č. 2 Simulace hoření jednoho kartonu zábavní pyrotechniky I. třídy (odpovídá běžnému množství stánkového prodeje). V kartonu bylo umístěno 12 kg pyrotechnických výrobků s obsahem 1,2 kg pyrotechnických složí.
Test č. 3 Přípustné množství zábavní pyrotechniky v prodejní místnosti; pyrotechnický materiál I. a II. třídy o celkové hmotnosti 100 kg, přičemž tento materiál obsahoval 20 kg pyrotechnických složí. Zboží bylo volně ložené v otevřených kartonech.
Test č. 4 Přípustné množství zábavní pyrotechniky v příručním skladě prodejní místnosti; pyrotechnický materiál I. a II. třídy o celkové hmotnosti 300 kg, přičemž tento materiál obsahoval 60 kg pyrotechnických složí. Zboží bylo volně ložené v otevřených kartonech.

Popis průběhu praktických zkoušek

Průběh hoření pyrotechnických výrobků při testu č. 1 byl charakteristický intenzívním vývinem kouře bílé až šedé barvy, plamenným hořením, vystřelováním hořících částic až do vzdálenosti přibližně 8 m (ojediněle i dále) a občasným vznikem lokálních ohnisek požáru. Ohniska se nacházela zpravidla v relativně krátké vzdálenosti od místa hoření uložených výrobků. Uložení pyrotechnických výrobků a jejich hoření je patrné z obrázků

Hoření pyrotechnických výrobků v průběhu testu č. 2 bylo charakteristické intenzívním plamenným hořením a mírným vývinem kouře bílé barvy. K vystřelování hořících částic nedošlo. Iniciace uložených výrobků byla poměrně problematická. Materiál byl zapálen až na třetí pokus a to vložením hořící a vystřelující "římské svíce" přímo do otevřeného kartonu. Pokus o zapálení pyrotechnických výrobků a jejich hoření je znázorněno na obrázcích

Hoření pyrotechnických výrobků při testu č. 3 bylo doprovázeno velmi intenzívním vývinem kouře bílé až černé barvy, plamenným hořením, vystřelováním hořících částic až do vzdálenosti přibližně 10 m (ojediněle i dále) a vznikem nových lokálních ohnisek požáru. Ohniska se nacházela v poměrně značné vzdálenosti od místa hoření uložených výrobků (umístění a vzdálenost nových ohnisek byly ovlivněny větrem při pokusu). Rozhořívání a hoření pyrotechnických výrobků je znázorněno na obrázcích

Průběh hoření pyrotechnických výrobků při testu č. 4 byl velmi dynamický, doprovázený intenzívním vývinem kouře, plamenným hořením, vystřelováním hořících částic do vzdálenosti přibližně 10 m (ojediněle až 30 m) a vznikem nových lokálních ohnisek požáru. Umístění a vzdálenost nových ohnisek byly opět ovlivněny větrem při pokusu. Hoření pyrotechnických výrobků je patrné z obrázků


Hašení hořících pyrotechnických výrobků

V rámci praktických zkoušek byla hodnocena možnost likvidace případného požáru pyrotechnických výrobků věcnými prostředky požární ochrany a běžným technickým vybavením hasičských jednotek.
Při testu č. 1 byla ověřována možnost hašení práškovým přenosným hasicím přístrojem o hmotnosti hasební náplně 6 kg (hasební prášek určen k hašení požárů tříd A, B a C). Hasicím přístrojem se nepodařilo hořící materiál uhasit.
V rámci testu č. 3 byly hořící výrobky hašeny práškem z kombinovaného hasicího automobilu (hasební prášek určen k hašení požárů tříd A, B a C). Při použití značného množství hasicího prášku došlo k uhašení požáru.
Hořící pyrotechnické výrobky byly ve všech případech úspěšně hašeny plným nebo tříštěným vodním proudem. Hašení pyrotechnických výrobků je patrné z obrázků


Výsledky a poznatky z praktických zkoušek

Obecně lze konstatovat, že pyrotechnické předměty jsou nebezpečné požárem.
Realizované experimenty dále prokazují, že iniciace pyrotechnických výrobků v originálním balení (kartonech) není snadnou záležitostí.

Po zapálení pyrotechnických materiálů dochází zpravidla k dynamickému rozvoji hoření za intenzivního vývinu kouře. Plamenné hoření je často doprovázeno vystřelováním hořících částic do značných vzdáleností (v extrémních případech až 30 m) a následným vznikem nových lokálních ohnisek požáru. Lze předpokládat, že při hoření těchto výrobků v uzavřeném prostoru dojde k jeho velmi rychlému zakouření a současně, z důvodu vzniku nových ohnisek, k velmi rychlému šíření požáru. Hoření je provázeno výraznými zvukovými efekty.

K likvidaci hořících pyrotechnických výrobků lze s úspěchem použít vodu v jakékoli formě. Účinnost hasebního zásahu hasebními prášky je diskutabilní.

Z provedených experimentů je zřejmé, že pyrotechnické výrobky umístěné v prodejních nebo skladových prostorách obchodních center, představují v případě požáru reálné nebezpečí. Značná dynamika rozvoje požáru, vznik nových lokálních ohnisek a intenzivní zakouření mohou ve velmi krátké době vytvořit životně nebezpečné prostředí jak pro návštěvníky těchto objektů, tak pro příslušníky zasahujících hasičských jednotek.

Současně je nutné si uvědomit, že popisované experimenty byly provedeny s množstvím pyrotechnických výrobků odpovídajícím mezním hodnotám ve smyslu stávajících právních předpisů. Podmínky vymezené předpisy však nejsou v některých případech provozovateli prodejních řetězců zcela respektovány a skladovaná množství překračují přípustné limity. Lze předpokládat, že specifika provázející hoření pyrotechnických výrobků mají kvantitativní charakter (s narůstajícím množstvím materiálů bude docházet k výraznějším charakteristickým negativním projevům doprovázejícím jejich hoření). 

Pozornost, kterou dozorové a kontrolní orgány zaměřily na skladování a prodej pyrotechnických výrobků, lze považovat za adekvátní nebezpečí, které pyrotechnické výrobky představují.

mjr. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D.
mjr. Ing. Věra Žídková
mjr. Ing. Radim Bezděk