DEFINICE TYPŮ UDÁLOSTÍ

  1. POŽÁR - za požár se považují mimořádné události, definované dle § 1 písm. m) vyhlášky č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci). "Požárem se rozumí každé nežádoucí hoření, při kterém došlo k usmrcení nebo zranění osob nebo zvířat, ke škodám na materiálních hodnotách nebo životním prostředí a nežádoucí hoření, při kterém byly osoby, zvířata, materiální hodnoty nebo životní prostředí bezprostředně ohroženy".
    Za požár ve smyslu uvedené definice se také považují výbuchy směsi hořlavých plynů nebo par hořlavých kapalin či prachů s plynným oxidantem.

    Za požár se nepovažují případy:
    1. fyzikální výbuch, výbuch výbušnin, pokud nedojde k hoření materiálu a konstrukcí po výbuchu,
    2. hoření vinutí elektrických točivých strojů elektrickou iniciací, pokud nedojde k rozšíření hoření mimo prostor vinutí,
    3. žhnutí elektrické instalace, pokud nedojde k jeho rozšíření mimo instalaci,
    4. vznícení, ke kterému dochází při výrobě, pokud v technologickém postupu nelze vznik těchto případů vyloučit a jejich likvidace je technicky zajištěna za předpokladu, že nedojde k rozšíření hoření mimo předpokládanou část technologie, nebo pokud jsou specifikovány výhradně jako provozní nehody, za předpokladu, že nesplňují některý ze znaků definice požáru.

    Událost se zásahem jednotek PO se v těchto případech nezařadí jako požár, ale použije se zatřídění jiného typu události.

  2. DOPRAVNI NEHODA (DN) - zásah u události mající charakter činností spojených s odstraňováním následků kolize dopravních prostředků.

    DN silniční - na všech silnicích, dálnicích a rychlostních komunikacích (mimo hromadné DN).
    DN silniční hromadná - na všech silnicích, dálnicích a rychlostních komunikacích za účasti více než 4 vozidel nebo prostředku hromadné přepravy osob.
    DN železniční vč. metra - na všech železničních tratích, včetně vleček.
    DN letecká - spojená s leteckou přepravou včetně bezmotorových letadel.
    DN ostatní - DN např. na polních a lesních cestách.

  3. ŽIVELNÍ POHROMA (ŽP) - zásah u události spojený s likvidací následků škodlivě působících sil a jevů vyvolaných plošně přírodními vlivy, které ohrožují životy, zdraví, majetek nebo životní prostředí - povodně, záplavy, deště, vlivem sněhu, námrazy, větrné smrště, sesuvu půdy, zemětřesení apod. Do této kategorie se zatřiďují zejména události, které jsou spojeny s vyhlášením stavu nebezpečí, stupně povodňové aktivity apod. Do jednotlivých podskupin se zatřiďuje podle převažujícího charakteru.

  4. ÚNIK NEBEZPEČNÉ LÁTKY (ÚL) - zásah u události spojený s nežádoucím uvolněním nebezpečných chemických látek včetně ropných produktů (během výroby, dopravy nebo manipulace) a ostatních látek.
    Zásah k omezení nebo snížení rizika nekontrolovaného úniku hořlavých, výbušných, žíravých, jedovatých, zdraví škodlivých, radioaktivních a jiných nebezpečných látek, ropných produktů případně ostatních látek do životního prostředí (zemní plyn, kyseliny a jejich soli, louhy, čpavek apod.) včetně závažných havárií dle § 2 zákona č. 353/1999 Sb., o prevenci závažných havárií, ve znění pozdějších předpisů.

    Nebezpečná látka - viz zákon č. 356/2003 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

    ÚL plynu/aerosolu - plyn v jakémkoli skupenství včetně pod tlakem stlačeného nebo zkapalněného plynu.
    ÚL kapaliny - podle ČSN ISO 8421-1, čl. NA 1.9 : látka mající při teplotě +50 °C tenzi (absolutní tlak) nasycených par nejvýše 294 kPa a při 35 °C nejsou tuhé ani pastovité, s přihlédnutím k ČSN 65 0201 a vyhlášce o požární prevenci.
    Podle mezinárodních předpisů pro přepravu nebezpečného zboží: látky mající při tlaku 101,3 kPa bod tání nebo počátek tání 20 °C nebo nižší. Viskózní látky, u kterých bod tání není stanovitelný, se podrobují zkoušce podle ASTM D-4359-90 nebo zkoušce pro stanovení tekutosti (penetrační zkoušce),viz např. ADR, bod 2000.
    Poznámka: Za kapalinu se zde nepovažuje ropný produkt.
    ÚL ropného produktu (olejová havárie) - zásah převážně k zabránění úniku a omezení jeho rozsahu výhradně ropných produktů. Jde výhradně o únik ropných produktů (benzinů, nafty nebo oleje). Úniky těchto látek z provozních náplní vozidel následkem dopravní nehody jsou klasifikovány jako dopravní nehoda.
    ÚL pevné látky - nebezpečná tuhá látka a prach
    ÚL ostatní - jiné látky včetně potravinářských produktů.

  5. TECHNICKÁ HAVÁRIE (TH) - zásah u události vedoucí k odstranění nebezpečí nebo nebezpečných stavů.

    TH technická havárie - odstranění nebezpečí nebo nebezpečných stavů velkého rozsahu či značných následků na zdraví osob, zvířat či majetku (např. destrukce objektu).
    TH technická pomoc - odstranění nebezpečí nebo nebezpečných stavů menšího rozsahu mimo technologický provoz závodů (mimo dopravních nehod). Jedná se o pomoc technikou jednotek bez návaznosti jakéhokoliv technologického provozu resp. výroby, např.: vyproštění osob z výtahu, nouzové otevření bytu, odstranění překážek z komunikací i jiných prostor, otevírání uzamčených prostorů, likvidace spadlých stromů, elektrických vodičů apod., odvětrání prostor, záchranu osob a zvířat, čerpání (kromě událostí ŽP), uzavírání a navážení vody, asistence při hledání nástražného systému (např. výbušného), provizorní nebo jiné opravy, vyprošťování předmětů, osob (včetně prací na vodě), měření koncentrací nebo radiace (není-li součástí jiné události než technické pomoci).
    TH technologická pomoc - odstranění nebezpečí nebo nebezpečných stavů v technologickém provozu závodů. Jedná se o pomoc technikou jednotek v určité technologii či provozu zejména podniku, jako je náhrada havarovaného chlazení, nouzová dodávka vzduchu, vody, požární asistence s výjimkou předem dohodnuté pomoci, dohašování ohnisek po pálení klestu nebo následné dohašování ohnisek požáru lesa, ochlazování briket, skládek u těch případů, které nemají znaky definice požáru.
    TH ostatní pomoc - nelze klasifikovat předchozími druhy TH. Jedná se např. o odvoz nebo převoz pacienta či lékaře, monitoring vodních toků, kontrola sjízdnosti komunikací, i na vyžádání jiné služby (přímo i nepřímo poskytnutá pomoc).

  6. RADIAČNÍ HAVÁRIE A NEHODA - zásah u události spojený s nepřípustným uvolněním radioaktivních látek nebo ionizujícího záření.

  7. OSTATNÍ MIMOŘÁDNÁ UDÁLOST - zásah u jiné události např. epidemie nebo nákaza způsobená nebezpečnou nemocí, zajištění podezřelých zásilek a dále pak všechny zásahy u událostí, které nelze klasifikovat předchozími kategoriemi.

  8. PLANÝ POPLACH - činnost jednotky vyvolaná z důvodu ohlášení požáru nebo jiné události jednotce, která se nepotvrdila.

- zpp -